1.Ја смалува болката и иритацијата на кожата предизвикана од убод на инсекти
Нанесување на ладен гел од алое вера на местото на убодот го опушта и смирува болното место.
 2. Ги мнимизира надворешните оштетени ткива презвикани од некаква повреда
Алое вера гелот или сокот исцеден од листовите на билката нанесувајте го на повреденото место два пати дневно.
3.Помага околу кожни повреди (осип на кожа) и алергиски реакции
Ако не сте во можност да го набавите алое вера гелот можете да користете и екстракт на алое вера. Применувајте го најмалку три пати дневно на местото зафатено од алергиска реакција или осип на кожата.
4.Го уништува вирусот на херпес
Ставете лосион на алое вера на раната предизвикана од херпесот и оставете го лосионот да стои се додека не се исуши. Така ќе ги разблажите последиците да херпесот се развие понатака, а и раната малку по малку ќе почне да се намалува.
5. Намалува проблеми со акни и појава на други видови на бубулици
Ставете чист гел пред миеше и чистење на кожата
6. Олеснува симптопми на псоријаза, дерматитис и екцема
Алое вера е прав нектар за кожата. Таа делува смирувачки, ја чисти кожата од нечистотии, дезинфекцира и го забрзува заздравувањето
7. Го чисти организмот внатре и надвор
Лосион, гел и шампон на алое вера може да се применуваат локално за чистење и нега на кожа и коса. Орално користење на алое вера потпомогнува при детоксикација на дигестивниот систем и крвта.
8.Ја намалува пигментација и темните точки на кожата
Имате ли проблеми со неизедначен тен на бојата на кожата, редовно применувајте алое вера гел или крема кај проблематичните места (зафатени со темни точки)
9.Масажа на кожата со пилинг (смеса) од алое вера
Направете сами ваш природен пилинг (смеса) за тело! Измешајте две лажици на алое вера гел, лажица сок од лимот и две лажици црн (темен) шеќер. Добро измасирајте ја кожата, а после тоа измијте ја вашата кожа со млака вода.
10. Поправка на кожата од изгореници
Промешајте уљје од пченицни зрнца (мелени) и ало вера гел, после со оваа направена мешавина третирајте го изгореното место.
11.Рецепт против сончеви изгореници
Промешајте 1 лажица солено брашно, 1 супена лажица прав од кора од портокал, и 1 лажица од алое вера-гел. Нанесете на кожата и исплакнете после 30 минути.
12.Врвна нега на кожата
Алое вера гелот и сокот ја хидратизираат и омекнуваат кожата. Нанесте го на лицето и после 20 минути измијте го лицето со обична вода.
13.Заштита од лузни и стрии
Промешајте 2 лажици морски сол, 1 лажица кокосово улје, 1 лажица алое вера и 2 лажици мед. Смесата нанесете ја на телото и оставете ја да делува пола саат. После тоа измијте ја
14.Подмладување на кожата
Ако редовно се применува, оваа билка придонесува помлад изглед, го ублажува стареењето на кожата и појавувањето на брчки.
15.Нега на кожата после бричење
Гелот на алое вера е одличен за поправување и нега на кожата на лицето после бричење.
16. Брз раст и подобар изглед на косата.
Алое вера го забрзува растот на косата и и дава светкав сјај. Масирајте ја косата со база на Алое вера продукти а после тоа добро измијте ја косата
17. Помага против астма
Вдишувањето на пареата од листовите на алое вера варени во вода, докажано е медицински дека го олеснува дишењето и потпомага при астма.
18.Намалува шеќер во крв
Соковите на алое вера ја намалуваат количината на шеќер во крвта, што е многу корисно за дјабетичарите.
19. Природна нега на забите
Користењето на паста за заби од база на продукт од алое вера, забите ги одржува поздрави и подолготрајни.
20. Чудотворно лековито својство за цел организам!
При внатрешна примена, алое вера го потпомогнува дигестивниот систем и неговото варење на храната, чирови на желудник, хемороиди, уринарни инфекции, колитис, проблеми со простата, реума и артритис.

 

продукти на алое вера