Што му е потребно на нашето тело? Ситуацијата е помалку збунувачка со сите тие информации со кои секојдневно не бомбардираат. Еден ден најважни се суплементите на фолната киселина, а вториот е потполно незамисливо ако не пиеме рибино масло. Ако конзумираме се што ни препорачуваат, во телото ќе внесуваме повеќе таблети од просечен човек во трета доба. Како резултат на таа ситуација, многу луѓе не внесуваат доволно хранливи материи. Диетолозите Тања Зукерброт и Лиса Дрејер препорачуваат кои витамини ни се навистина потребни.

КАЛЦУИМ (1000 МГ дневно) – за коските

Внесувањето доволно калциум е важно за коските да останат здрави и за да се спречи појавата на остепороза.
“Со стареењето нашата коскена маса се намалува” објаснува Зукерброт и препорачува дневната доза на калциум да биде меѓу 1000 и 1500 мг дневно

ВИТАМИН Д (600 IU дневно) – ја помага апсорпцијата на калциум

Витаминот Д е важен исто како и калциумот. “Без витамин Д, вашето тело неможе да го апсорбира калциумот ”, вели Зукерброт и додава дека тој го активира калциумот во вашиот крвоток.

ВИТАМИН Б6

Б6 можете да го добиете од компирот (еден средно печен компир содржи 35% од потребниот дневен внес на витамин Б6). Банани, жита, месо, овесна каша исто така содржат Б6. Што се однесува до Б12, го има во рибите, млекото, месото и во јогуртот.

ОМЕГА 3 – масни киселини за срцето и кожата

Овие масни киселини дејстуваат против воспаление и го одржуваат здравјето на срцето. Ги има во лососот туната ленените семки и во оревите.

ПРОТЕИН ЗА КОСАТА

“ Јак, силен и здрав скалп бара квалитетна протеинска исхрана” вели Дрејер. Таа препорачува четвртина од калориите да се конзумираа од протеините (околу 94г протеини дневно). Храната како што е месо, живина, риба, грав, ореви и семки ќе обезбеди здрава кожа и коса. Целта е да јадете храна богата со железо
(18мг дневно) и посно месо од живина, суво овошје и збогатени жита, кои помагаат црвените крвни зрнца да дојдат во фоликулот на влакното.

ВИТАМИН А (2,333IU дневно)-за имунитетот

Витаминот А може да придонесе за подобар вид, ја одржува кожата здрава и го јакне имунитетот. Недостигот на овој витамин предизвикува слаби и кршливи нокти. За да внесете доволно витамин А, јадете млеко, шарено овошје и зеленчук. Бидејќи вашето тело може да го конвертира бета-каротино во витамин А, може да јадете тиква, моркови, чили, манго, дињи и кајсии.

ЖЕЛЕЗО (18мг дневно) – за крфта

Железото им е потребно на жените за да ја спречат појавата на анемија, што настанува кога телото нема доволно хемоглобин во своите крвни зрнца за да обезбеди кислород за ткивата. Анемијата може да предизвика несвестица и главоболка. Особено е важно да внесувате доволно железо кога имате менструален циклус. Го добивате од месото, живината, гравот и јајцата.